Kitap

‘’Dinler, felsefeler, sanatlar, ilkel ve tarihsel insanın sosyal biçimleri.

  

Joseph Campbell

kisaltt.com/KS4F tüm kitaplarına bu link ile ulaşabilirsiniz.

kisaltt.com/IOYS  nasıl canlılar için destek olduklarını anlatan videolar.

https://www.kitapkoala.com/ adresleri. 

Ayrıca kendisi hakkında bilgi için kisaltt.com/0PFD link ile biyografisine ulaşabilirsiniz.

Açıkçası söze yine kendisinden bir alıntı ile başlamam gerek. Kitabı çok ağır okuyarak ilerledim, tekrar tekrar satır başına dönmek zorunda kaldım. Derin bilgi ve sürekli aklınızı düşünmeye sorgulamaya, yönlendiren bir kitap.

Okumanızı şiddetle tavsiye ederim hatta birkaç ay ara ile belli bölümleri tekrar okumakta fayda var en azından ben bu şekilde ilerleyeceğim.

Gelelim bazı bölümlerden özetlerine.

‘’Yeryüzünde ikamet edilmiş her yerde, bütün çağlarda ve her koşulda, insana ait mitler türemiştir ve bu mitler insanın vücudunun ve aklının eylemleriyle ortaya çıkan ne varsa hepsinin esin kaynağıdır’’

‘’Dinler, felsefeler, sanatlar, ilkel ve tarihsel insanın sosyal biçimleri, bilim ve teknolojideki büyük buluşlar, uyku kaçırtan düşler, hep o temel ve büyülü mit çemberinden doğar.’’

Aklım çok karıştı açıkçası, aslında ilk insandan bu yana insanlığın tüm ortaya çıkardığı hal ve hareket, sanat neden nasıl ortaya çıktı ilahi mesaj nedir? Tüm bu içerikler de ve bu aktarım günümüzde bizi şuan nasıl şekillendirdi, alışkanlıklarımız ve geleneklerimizin ilk duvar yazılarında anlam bulduktan sonra yüzlerce yıl sonra bile bizi nasıl yönlendiriyor.

Fark ettiğim bir diğer bilgi, daha doğrusu hissettiğim, kitabın ismindeki yolculuk yapan kahraman ‘’Bizleriz’’ her birimiz içimizde barındırıyoruz bu destanı.

Sürekli dönüşüm ve değişimden söz ediyor kendini sorgulayan din ve mitolojik mesajları karşılaştırmalı açıklayan bir anlatım.

Özellikle ‘’ Ve nerede bir nefret bulacağımızı düşünürsek orada bir tanrı bulacağız; nerede bir başkasını öldürmeyi düşünsek orada kendimizi öldüreceğiz; nerede dışa doğru yol almayı umsak orada kendi varlığımızın merkezine geleceğiz; nerede yalnız olduğumuzu sansak orada bütün dünya ile birlikte olacağız.’’

Şu mesaj nasıl ‘’ Hiçbir yaratık, var olmayı bırakmadan, daha yüksek bir doğa elde edemez’’

İçerik kısacası yaşam ve ölüm kadın, erkek, anne ve baba mitoloji ile ilk yaşam, egolarımız, korkularımız, yüzleşmeler, sorgulamalar.

Okumaya başladığınız zaman yavaş ilerleyecek fakat gelecek sayfalarda sizi müthiş mitolojik hikayeler bekliyor olacak. Mesela Defne ağacının isminin nereden kimden aldığı gibi, birçok öykü bulunuyor.

Umarım okuma fırsatınız olur.

Gelecek kitap paylaşımım ‘’ Yaratma Cesareti’’

Link bilgisi kisaltt.com/0I3V 

Sevgiyle kitaplarla kalın.

Kahramanın Sonsuz Yolculuğu
Kahramanın Sonsuz Yolculuğu